Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

A probiotikumok hatása a papillomavírus-fertőzés okozta cervicalis léziókban

2022. május 27.

Jelenleg nem állnak rendelkezésre standard gyógyszerek a humán papillomavírus (HPV) fertőzés kezelésére, különösen az alacsony fokú méhnyak-lézióban szenvedő betegek számára. Számos terápiás megközelítés létezik, de az eredmények jelenleg még nem kellően meggyőzőek, ugyanakkor a probiotikumokat alternatív terápiás eszközként számos urogenitalis fertőzés adjuváns kezelésére használják. Egy korai és egy friss vizsgálat eredményei áttekintésével néhány, a gyakorlat szempontjából hasznos tényre hívjuk fel a figyelmet.

A probiotikumok hatása a papillomavírus-fertőzés okozta cervicalis léziókban

Az áttekintést egy korai, 2013-as vizsgálattal kezdjük (1), melyben arra keresték a választ, hogy befolyásolja-e a HPV fertőzés okozta precancerosus cervix léziók citológiáját a probiotikumok használata. A kontrollált, prospektív pilot vizsgálatban 54 nő vett részt, mindegyiküknél HPV pozitivitást és low grade intraepithelialis léziót állapítottak meg. Az értékelést PAP-kenetből végezték, 6 hónapos utánkövetéssel. A kísérleti csoport tagjai napi rendszerességgel fogyasztottak probiotikumot, míg a kontroll csoport ilyen kezelésben nem részesült. Az eredmények azt mutatták, hogy a probiotikumot fogyasztó csoport tagjainál kétszer akkora eséllyel (60% vs. 31%) rendeződnek a cytologiai abnormalitások, mint a probiotikumot nem fogyasztók esetében. Kimutatták továbbá, hogy míg a kontroll csoport tagjainak körében csak 19%-ban szűnt meg a HPV pozitivitás, addig a kísérleti csoportnál ez 29%-ban történt meg.

A Medicine (Baltimore) szaklapban megjelent metaanalízis (2) célja volt, hogy a non-invazív kezelések hatékonyságát értékelje a HPV-fertőzésben és méhnyak-léziókban szenvedő betegeknél. Húszéves periódus alatt, 2000 áprilisa és 2020 áprilisa között megjelent prospektív és randomizált tanulmányok áttekintését végezték el a kutatók.

Eredmények: Az értékelésbe tizenkét randomizált, kontrollált vizsgálatot vettek fel. A terápiás kezelések során interferonos, gyógynövény-alapú és a probiotikus módokat alkalmaztak.

A metaanalízis eredménye azt mutatta, hogy a kísérleti kezelések egymástól kissé eltérő, ugyanakkor mindegyik esetben statisztikailag szignifikáns javulást mutattak a HPV kiürülési arányában a kontrollokhoz képest (összesítve RR = 0,71, p < 0,00001). A kezelési kategóriák szerint rétegzett alcsoportok eredményei alapján a legeredményesebb beavatkozás a probiotikumok esetében volt megfigyelhető.

A kutatók következtetése szerint a kezelések eredményesek voltak, mind a HPV kiürülése, mind pedig a méhnyaki elváltozások regressziója jelentős volt.

Megjegyezzük, hogy a probiotikus kezelésekhez szükséges készítmények, már elnyújtott hatású kiszerelésben (Gynophilus Restore) is elérhetők.



  1. Verhoeven, V., Renard, N., Makar, A., Van Royen, P., Bogers, J.-P., Lardon, F., Peeters, M., Baay, M., 2013. Probiotics enhance the clearance of human papillomavirus-related cervical lesions: a prospective controlled pilot study. Eur. J. Cancer Prev. 22, 46–51. Elérhető: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22706167/
  2. Ying Xiong, Liuyang Cui, Ce Bian, Xia Zhao, Xiaoli Wang. Metaanalízis. Clearance of human papillomavirus infection in patients with cervical intraepithelial neoplasia: A systemic review and meta-analysis . 2020 Nov 13;99(46) Elérhető: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33181688/

Fordította és összeállította:
Dr. Bencz Zoltán
tudományos munkatárs