Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

A probiotikum javíthatja a kognitív funkciót egészséges idős emberekben

2023. június 13.

Egy új tanulmány szerint a Bifidobacterium longum BB68S napi kiegészítése javíthatja az idős emberek kognitív funkcióit, beleértve a memóriát és a figyelmet.

A randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálat adatai azt mutatták, hogy a probiotikummal történt étrendi kiegészítés nyolc héten keresztül a jótékony bélbaktériumok szintjének növekedésével és a kognitív károsodáshoz kapcsolódó baktériumok számának csökkenésével is járt.

"Ez a tanulmány támogatja a probiotikumok használatát az egészséges öregedés elősegítésére és a kognitív öregedéssel kapcsolatos kutatások előmozdítására" - írták a Kínai Mezőgazdasági Tápanyagtudományi Egyetem Funkcionális Tejipari Kulcslaboratóriumának tudósai.

Bél-agy tengely

A tanulmány a mikrobiom-bél-agy tengely kétirányú kölcsönhatásának kutatása a gasztrointesztinális traktus és az idegrendszer között.

Hatvan egészséges idős embert toboroztak, és két egyenlő csoportra osztottak: az egyik csoport napi 50 milliárd CFU-s adagban kapott BB68S probiotikumot, a másik csoport pedig nyolc héten át placebót kapott. Ötvenen fejezték be a vizsgálatot.

A kutatók a Repeatable Battery for the Assessment of Neuropsychological Status (RBANS) elemet használták, amely 12 kognitív elemet tartalmaz 5 részre osztva, beleértve az azonnali memóriát, a vizuális teret/struktúrát, a nyelvet, a figyelmet és a késleltetett memóriát.

Az eredmények azt mutatták, hogy a probiotikus csoport szignifikáns javulást mutatott az összes RBANS pontszám funkciójában, ami majdnem 19 ponttal növelte a teljes pontszámot, mint a placebo csoport.

A 12 elem közül hétnél szignifikánsan nagyobb javulást jegyeztek fel: listatanulás, történetmemória, ábramásolás, sortájolás, kódolás, történet-felidézés és ábrafelidézés. Ezenkívül az öt fő részből négynél szignifikánsan nagyobb növekedést figyeltek meg, csak a nyelv nem különbözött szignifikánsan a csoportok között.

A probiotikum javíthatja a kognitív funkciót egészséges idős emberekben

A bélmikrobióta összetételének elemzése kimutatta, hogy a probiotikus csoportban nőtt a hasznos baktériumok, köztük a Lachnospira, a Bifidobacterium, a Dorea és a Cellulosilyticum relatív mennyisége.

A kutatók szerint ezek a törzsek a szorongással, depresszióval, Parkinson-kórral, pszichiátriai rendellenességekkel és Alzheimer-kórral kapcsolatban elért jobb eredményekben is szerepet játszanak.

Másrészt, a BB68S-kiegészítő csökkentette a kognitív zavarokhoz kapcsolódó baktériumok, köztük a Collinsella, a Parabacteroides, a Tyzzerella, a Bilophila, az Epulopiscium, a Porphyromonas és a Granulicatella mennyiségét is.

Ezeket a törzseket számos káros hatással hozták összefüggésbe, beleértve a gyulladásos betegségeket, az idegrendszeri gyulladást, a depresszióhoz hasonló viselkedés kiváltását és a szülés utáni depresszióban szenvedő betegek anyagcserezavarait – magyarázták a kutatók.

Az egészséges öregedés elősegítése

„Ebben a tanulmányban különböző iskolai végzettségű alanyok vettek részt, és rendkívül érzékeny szűrőeszközöket használtak kifejezetten az oktatás különböző szintjeihez” – mondták. „Szigorúan és hatékonyan értékeltük a kognitív funkciókat, és mértük a probiotikumok jelentős hatását a kognitív funkciókra egy rövid távú beavatkozással egészséges idősek körében.”

„Összefoglalva, kutatásunk kimutatta, hogy a Bifidobacterium longum BB68S javíthatja a kognitív funkciókat, és jótékony szabályozó hatással van a bél mikrobiotára egészséges idős egyénekben. Ez a tanulmány néhány bizonyítékkal szolgál, amely alátámasztja a probiotikumok használatát, mint alternatív stratégiát a kognitív öregedés elősegítésére és az egészséges öregedés elősegítésére.”


Forrás

Fordította és összeállította:
Barna Dorina
dietetikus, okleveles élelmiszermérnök MSc.