Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

Fűszerek a táplálkozásban; avagy a bélben élő baktériumok életének sava-borsa

2023. január 20.

A friss és a szárított fűszerek alkalmazása több évezredes múltra tekint vissza. Azonban a fűszereknek nem csak az egészséges diétában (lásd mediterrán táplálkozás) van szerepe, hanem azok a betegségek megelőzésében és gyógyításában is teret kaphatnak. Ez utóbbi világlik ki például az ayurvédikus gyógyírek áttekintéséből, vagy napjainkban számos fűszer gyógyászatban való alkalmazásából. Említhető például a hányásnál használt gyömbér, a gasztrointesztinális diszkomfort enyhítésére alkalmazott édesgyökér vagy az irritábilis bélszindróma (IBS) esetén javasolható borsmenta.

Fűszerek a táplálkozásban; avagy a bélben élő baktériumok életének sava-borsa

A modern tudomány számos esetben igazolta a fűszernövények összetevőinek kedvező élettani hatását,- elsősorban azok gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásaira visszavezethetően. A legfrissebb vizsgálatok a fűszernövények intesztinális flórára kifejtett hatását is górcső alá vették. Úgy tűnik, hogy számos fűszer kedvezően hat a bélflóra egyensúlyára, illetve ennek következtében az egyén egészségi állapotára.

Fűszerek mint prebiotikumok

Egy 2023-ban megjelent közleményből kiderül az is, hogy a fűszerek előnyösen változtathatják meg az intesztinális mikrobiomot, és kedvező hatással vannak a bélflórára, mivel egyfajta prebiotikumként működnek.

Néhány fűszerekkel végzett vizsgálati eredmény is rendelkezésre áll:

  • a nagyobb mértékű kakaófogyasztás, a kakaóban található flavonoidokra visszavezethetően, hozzájárul a Bifidobacterium-ok és a Lactobacillus-ok növekedésének a stimulálásához.
  • a kurkumát és a belőle kivont kurkumint tartalmazó tabletták adagolása esetén prebiotikus hatást feltételeznek. Ezzel összefüggésben in vitro vizsgálatok alapján fokozott butirát-termelést és a rövid szénláncú zsírsavakat (SCFA) termelő bélbaktériumok számának növekedését valószínűsítik. A butiráthoz a bél barrier funkciójának a javulása, illetve gyulladáscsökkentő hatások kapcsolhatók.
  • hat gyakran használt konyhai fűszernél – az oregánónál, gyömbérnél, rozmaringnál, fahéjnál, fekete borsnál és cayenne-i borsnál – igazolták azt, hogy azok kedvezően befolyásolják a Bifidobacterium-ok növekedését. Ezt a hatást nem sikerült igazolni a kurkumánál. Ugyanakkor, valamennyi fűszernél, vagyis az előbb említett hat fűszernél és a kurkumánál is, bebizonyosodott a Lactobacillus-ok növekedését serkentő, illetve bizonyos Clostridium specieszek növekedését gátló hatás.
  • egy 5 gramm mennyiségű, vegyes fűszert tartalmazó kapszula fogyasztása esetén igazolták a jótékony bélbaktériumok térnyerésében bekövetkező növekedést egészséges egyéneknél; csakúgy, mint a polifenolban dús táplálékok fogyasztása kapcsán (pl. Bifidobacterium-ok és Lactobacillus-ok térnyerése, Clostridium-ok visszaszorulása).

Következtetés

Úgy tűnik, hogy az eubiózis támogatásában egyes friss és szárított fűszerek is szerepet kapnak. Ezek fogyasztása tehát nem csupán kulináris élvezet nyújt, de hozzájárulást is jelenthet az egészséghez.

Forrás

(1) Sasha M. Dahl, Vivien Rolfe, Gemma E. Walton, Glenn R. Gibson. Gut microbial modulation by culinary herbs and spices. Food Chemistry 2023; 409. 135286.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814622032484

Szerző:
Dr. Bencz Zoltán
tudományos munkatárs