Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

Firmicutes baktériumok jelentősége a bélflóra szabályozásában

2022. november 3.

Dr. Székely György
EKC Szent János Kórház és Szakrendelő I.Belgyógyászati és Gasztroenterológiai Osztály

Az utóbbi évek tudományos kutatásai alapján egy olyan baktériumtörzs került reflektorfénybe, amely jelentős hatással van az anyagcserefolyamatokra.

A törzs neve Firmicutes és több, mint 200 különböző altörzse van. Jellemzőjük, hogy butirátot termelnek, és lebontják azokat a szénhidrátokat, amelyeket a szervezet enzimjei nem tudnak megemészteni, így az elemi rostokat és a keményítők úgynevezett rezisztensebb formáit. A lebontás (fermentáció) folyamán különféle metabolitokat termelnek, vitaminokat, rövid szénláncú zsírsavakat. A butirátról kimutatták, hogy jótékony hatással van a gyulladásos folyamatokra, táplálja a bélnyálkahártya sejtjeit. A törzs egy része tehát jótékony baktérium, azaz probiotikum, legismertebb fajtája a Lactobacillus, de meg kell említeni az Eubacterium,, Faecalibacterium, Roseburia és Anaerostipes fajtákat is. A Ruminococcus („gabonakedvelő”) törzzsel rendelkező emberek könnyebben emésztik meg a különféle rostokat és a keményítőt. Azonban kórokozó fajok is idetartoznak, mint a clostridium perfringens.

Firmicutes baktériumok jelentősége a bélflóra szabályozásában

Számos tanulmány kimutatta, hogy az elhízott és a sovány emberek bélflórájának összehasonlítása során megváltozik a Firmicutes és a másik nagy csoport, a Bacteroidetes aránya, bár itt vita tárgya, hogy pontosan mely arány az ideális. Jelenlegi definíciója szerint progresszív anyagcserezavarról beszélünk, amelyet aterogén dislipaemia, glukóz intolerancia, hypertonia, centrális típusú elhízás jellemez, amelynek alapja a hyperinzulinizmus és inzulinrezisztencia. Fő oka a korai kardiovaszkuláris halálozásnak. A populáció akár 40%-ában észlelhetők erre utaló leletek, tünetek. A 2-es típusú diabetes mellitustól a policisztás ovárium szindrómáig jónéhány kórképben mutatták ki e szindróma jelentőségét.

A metabolikus szindrómában szenvedő betegek bélrendszerében kimutatták a baktériumflóra kóros irányú megváltozását. Kutatják, hogy a bélflóra sérülése milyen szerepet játszik a különféle anyagcsere betegségek lefolyásában. Vajon megelőzhető-e a bélflóra helyreállításával az anyagcsere betegségek romlása? Még végleges válasz nincs, de az adatok folyamatosan szaporodnak az irodalomban, és ezek felhívják a figyelmet arra, hogy szinte minden kóros anyagcsere állapotnak hatása van a gyomor-bélrendszerre.

Tanulmányok sora állítja, hogy a kövérség, a metabolikus szindróma a bélflóra megváltozásával is jár. A 2. típusú diabetesben, amely a lakosság 4 százalékát érinti, ugyancsak kimutatták a bélflóra sérülését, amely veleszületett B-sejtes autoimmun folyamat eredménye is lehet. Amennyiben a betegség már neuropátiával és motilitászavarral is jár, még kifejezettebbé válnak ezek az elváltozások. Az ún. toll-like receptorokon keresztül változik meg a microbiota összetételének szabályozása. A 2. típusú diabetes mellitusban észlelhető eltérések közül a Bacteroides és proteobacteria túlsúlyt, valamint a Firmicutes probiotikus törzs csökkenését igazolta több munkacsoport.

A metabolikus zavarok a máj elzsírosodását is okozhatják A máj fokozott zsírtartalma a lakosság 10-15%-nál kimutatható, gyermekkorban 2-3%-ban. Kövér embereknél ez mindig fennáll, de súlyos zsírmáj esetén tilos a drasztikus fogyókúra, mert akár májelégtelenséghez is vezethet.

A bél barrier sérülésekor immunkárosodást okozó makromolekulák juthatnak a bélből a keringésbe. A probiotikumok – tehát azok a mikrobiológiai táplálék kiegészítők, melyek a bél bakteriális egyensúlyát helyreállítják – kedvező változást hoznak. A mikroorganizmusok okozta immunmoduláció során csökken a kedvezőtlen metabolitok szintje, és megszűnnek a kellemetlen szomatikus tünetek is: hasmenés, hasi puffadás, hasi diszkomfort. A baktériumflóra megváltozásának kimutatása a legegyszerűbben az indirekt H2 kilégzéses teszt elvégzésével történhet. Kóros esetben probiotikumok szedésével hamarosan korrigálhatjuk a bélflóra patológiás eltéréseit. A mikrobiom genomikai vizsgálata hozzájárulhat a személyre szabott terápia kialakításához, amelynek elemei a probiotikumok, diéta és szükség esetén életmód váltás.


Irodalom

  1. Barna I., Nyúl D., Szentes T., Schwab R.: A mikrobiom, a metabolikus betegségek, és a hypertonia kapcsolatának irodalmi áttekintése. Orv Hetil, 2018, 159(9), 346-351.

  2. Burrows MP, Volchkov P, Kobayashi KS: Microbiota regulates type 1 diabetes through Toll-like receptors. Proc Nat Acad Sciences of the USA 2015, 112:32, 9973-9977

  3. Stojanov S, Berlec A, Strukelj B: The influence of probiotics on the Firmicutes/Bacteroidete ratio in the treatment of obesity and inflammatory bowel disease. Microorganisms, 2020, 8(11): 1715.

  4. Xavier-Santos D, Bedani R, Doreal E et al: Impact of probiotics and prebiotics targeting metabolic syndrome. J Funct Food 64, Jan 2020, 103666