Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

Az ideális probiotikus készítmény emésztőszervi betegségekben

2020. november 17.

A széklet mikrobiológiai állapota tükrözi a szervezet védekezőképességét és következtetehetünk a beteg immunstátuszára. A bélfelszín kb. 250–280 cm hosszú és kb. 300–400 m2 felületű és a bél hámsejtek élettartama 48–72 óra. Napi 250 g bélfelszíni anyag jut a lumenbe és életünk során kb. 60 tonna ételt eszünk. A gastrointestinális flóra egyensúlyi állapota mintegy 500 féle baktériumfajta együttműködésén és azok kolonizációs egyensúlyán alapul.

Igen sok olyan állapot létezik, amely a gyomor-bélrendszer zavarához vezet, és ezzel a normális baktériumflórát felborítja. A leggyakoribbak:

  1. Fertőző hasmenések
  2. Antibiotikum okozta hasmenések – clostridium difficile fertőzés
  3. Tasakképződés a bélben (diverticulosis)
  4. Bélösszenövések
  5. Felszívódási zavarok (pl.lisztérzékenység)
  6. Gyulladásos bélbetegségek
  7. Krónikus hasnyálmirigygyulladás
  8. Krónikus májbetegségek
  9. Korábbi bélfertőzések
  10. Immunhiányos megbetegedések
  11. Allergiás kórképek
  12. Daganatos betegségek
  13. Hasi műtét utáni állapotok

A bélflóra helyreállítása olyan probiotikumokkal történjék, amelyek legalább napi 8-10 milliárd közötti élő baktériumot tartalmaznak. Tartalmazzanak a probiotikus baktériumok működését elősegítendő prebiotikumokat is (oligoszacharidok, inulin, galactooligoszacharidok), valamint rostokat. Célszerű a készitményhez ásványi anyag, nyomelem és antioxidáns kombinációjú készitményt adni. Fontos, hogy élő baktériumok savvédő köpenyben jussanak el a vastagbélbe.

Szerző:
Dr. Székely György
osztályvezető főorvos, belgyógyász, gasztroenterológus