Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

Megelőzhetők-e probiotikumokkal a gyermekkori légúti fertőzések?

2022. január 11.

A vírusos légúti fertőzések megelőzése és kezelése kapcsán a probiotikumok alkalmazása előnyös alternatíva lehet. Vizsgálatok alapján a probiotikumok szedése csökkentheti a légúti vírusokkal való megfertőződés kockázatát, illetve már kialakult fertőzésnél rövidítheti a megbetegedés időtartamát. Gyermekeknél a probiotikum és a C-vitamin együttes adása 30 %-kal redukálhatja az óvodai/iskolai hiányzások számát,- derül ki egy vizsgálatból.

A bélflóra hatással van a vírusos infekciókkal szembeni fogékonyságra

Az intesztinális mikrobiom egyensúlya vagy annak hiánya a szervezet egészének a működését befolyásolja. Vizsgálatok támasztják alá, hogy a bélflóra a respiratorikus rendszer egészségére is hatással van; ezzel magyarázható többek között az, hogy a pre- és a probiotikumok fogyasztása csökkentheti az akut felső légúti virális infekciókkal szembeni fogékonyságot. Azon túl, hogy a jótékony bélbaktériumok gátolják a kórokozó vírusok bélfalon történő kihorgonyzódását és azt, hogy a vírusok a bélfalon keresztül a szervezetbe jussanak, létezik egy „bél-tüdő-tengelyként” leírt kapcsolat is. A „bél-tüdő tengely” a bélflóra és a tüdő közötti kétoldalú együttműködést írja le. A kapcsolat részeként a bélben élő mikroorganizmusok - az általuk termelt metabolitok és a véráram közvetítésével - a bélcsatornától távoli légúti nyálkahártya régiókra is hatással vannak [1].

Probiotikummal támogatott bélflóra – kevesebb légúti infekció

Megelőzhetők-e probiotikumokkal a gyermekkori légúti fertőzések?

Klinikai vizsgálatok sora igazolja azt, hogy a jól megválasztott probiotikumok adása a gyermekeknél csökkenti a légúti fertőzések rizikóját, és rövidebb lefolyásúvá teszi a megbetegedést [2,3].

A legtöbb tapasztalat és pozitív eredmény a Lactobacillus- és Bifidobacterium-tartalmú probiotikumos készítményekkel kapcsolatosan áll rendelkezésre.

A Lactobacillus rhamnosus adása csökkenti a gyermekeknél a felső és alsó légúti fertőzések gyakoriságát, csakúgy, mint az antibiotikumos kezelések szükségességét és az iskolai hiányzások számát [2].

A több probiotikus törzset tartalmazó, kombinációs szerek szedésével kapcsolatosan is születtek pozitív eredmények. A L. acidophilus és B. bifidum egészséges gyermekeknek adása az akut légúti fertőzéses tünetek kisebb gyakoriságához és rövidebb időtartamához, illetve kevesebb iskolai hiányzáshoz vezet [2].

Hatásos megoldásnak tűnik a probiotikus törzsek immunerősítő vitaminokkal való kombinálása is. Egy 3-5 éves gyermekek bevonásával végzett vizsgálat (n=57) szerint a Lactobacillus-okat, Bifidobacteriumok-at és C-vitamint tartalmazó készítmény szedése a gyermekeknél több, mint 33 %-kal mérsékli a felső légúti fertőzések kockázatát, ami abban is megnyilvánul, hogy a probiotikum és C-vitamin kombinációt szedő gyermekeknél az óvodai hiányzások száma 30 %-kal csökken [3].


Felhasznált irodalom

[1] Zeppa SD, Agostini D, Piccoli G, Stocchi V, Sestili P. Gut microbiota status in Covid-19: An unrecognized player? Front Cell Infect Microbiol. 2020; 10:576551.

[2] Lehtoranta L, Pitkäranta A, Korpela R. Probiotics in respiratory virus infections. Eur J Clin Microbion Infect Dis. 2014; 33:1289-1302.

[3] https://www.nutraingredients.com/Article/2014/09/18/Probiotic-vitamin-C-blend-cuts-kids-school-absence-by-30; 2022. jan. 5.