Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

Miért lehet vitális jelentőségű az oligoszacharidok (HMO) és a Bifidobacterium infantis szimbiotikus kapcsolata csecsemőknél normál és patológiás élettani folyamatokban?

2021. június 7.

Az anyatejes táplálás előnyei jól ismertek a nemzetközi szakirodalomban, a WHO ajánlásai is 6 hónapos korig kizárólag anyatejes táplálást javasolnak. A humán eredetű tej nagy koncentrációban tartalmaz HMO-t. Ezek a vegyületek gyakorlatilag az emberi szervezet összes enzimatikus folyamatának és pH viszonyának ellenállnak és az anyaszervezet számára szintézisük rendkívül energiaigényes folyamat. Jelentőségük feltérképezése a mai napig folyamatban van. Néhány fontos sajátságukat már sikerült a felszínre hozni: ezek közül az egyik legjelentősebb a prebiotikus hatás.

Miért lehet vitális jelentőségű az oligoszacharidok (HMO) és a Bifidobacterium infantis szimbiotikus kapcsolata csecsemőknél normál és patológiás élettani folyamatokban? Antiadhezív tulajdonságuk abból adódik, hogy szerkezetük nagyon hasonlít sejtfelszíni struktúrákhoz, így receptoranalógként képesek megkötni patogéneket gátolva ezzel epitél sejthez kötődésüket. Immunmoduláns sajátságuk, valamint az agyi fejlődésben betöltött szerepük is kezd ismertté válni: az oligoszacharidok kis százaléka képes bejutni a szisztémás keringésbe, agyba. Kötődhet hozzájuk sziálsav egység, melyre az agynak születés után fokozottabb szüksége van – beépülve a gangliozidokba részt vesz az idegsejtek sejtmembránjának kialakulásában.

Az anyatejből a csecsemőbe jutott HMO közel teljes mennyisége felszívódás nélkül változatlan formában a vastagbélbe kerül, ahol tápanyagként szolgál a B. infantis számára, mely β-glikozidáz enzimaktivitással rendelkezik és képes bontani az oligoszacharidokat. Az enzimatikus bontás során keletkező termékek kompetitíven tápanyagforrásként fognak szolgálni a B. infantis részére is, a Bifidobakteriumok kolonizációs képessége ezáltal fokozottabb lesz, vagyis a HMO-k és B. infantis szimbiotikus kapcsolata végsősoron hozzájárul a csecsemő normál, egyészséges bélflórájának a kialakulásához akadályozva a patogének elszaporodását.

A B. infantisnak további meghatározó szerepei is vannak. In vitro és állatokkal végzett kutatásoknál sikerült feltárni, hogy a B. infantis gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Immunrendszerre gyakorolt hatásaként mérsékli olyan proinflammatorikus citokinek termelődését, mint például az IL-6 vagy az IL-8 újszülött bélszövetszegmensén in vitro, valamint hozzájárul a csecsemő immunválaszának fejlődéséhez. B. infantis szupernatánssal végzett expozíciót követően újszülött egérmodellben mérséklődött a Cronobacter sakazakii indukálta enteritisz (C. sakazakii fertőzés szepszist és nekrotizáló enterokolitiszt (NEC) okozhat koraszülötteknél). NEC patkánymodellben a B. infantis adása csökkentette az IL-6, IL-8, TNFα, iNOS, IL-23 expresszióját, antimikrobiális peptidek termelődését, összeségében a NEC incidenciáját. Szintén in vitro vizsgálat során Caco-2 sejtek (emberi vastagbél adenokarcinóma sejtvonal) antiinflammatorikus IL-10 expressziója fokozódott B. infantis és HMO jelenlétében, még ugyanez nem volt megfigyelhető laktóz jelenlétében. Ebből következtethető, hogy a HMO egyfajta génaktivátor szerepet is betölthet a baktérium esetében, mely végsősoron fontos szerepet játszhat gyulladásos folyamatok regulációjában csecsemőknél.

A gyakorlatban immunhiányos állapotokban orvosi ellenőrzés mellett, koraszülötteknél, császármetszéssel születetteknél, emésztési problémákkal küzdőknek (puffadás, hasmenés) vagy a csecsemő normál bélflórájának támogatására, helyreállítására antibiotikumos kezelés során javasolható B. infantis adása; létezik már hazánkban olyan pre- és probiotikumot tartalmazó korosztályspecifikus, kiemelkedő minőségű készítmény, mely kimagaslóan magas koncentrációban tartalmaz Bifidobacterium infantist és más olyan törzseket, amelyek tökéletesen kielégíthetik a csecsemő összetett, diverz bélflórájának szükségleteit (pl. PROTEXIN RESTORE Baby belsőleges por).

A pre- és probiotikumokat tartalmazó készítmények gyógyszertechnológiai formulálásánál nagy jelnetőségű, hogy a készítmény megfelelő gyógyszerformában legyen előállítva és szolgálja a beteg compliancet, tegyen lehetővé egyszerű biztonságos adagolást, vegye figyelembe az egyes korosztályok eltérő sajátságait és tipizálja a beviteli lehetőségeket (pl. csecsemőknek legyen elérhető a készítmény könnyen beadható por formában).

Felhasznált irodalom

  1. Mark A. Underwood, J. Bruce German, Carlito B. Lebrilla, David A. Mills.
    Bifidobacterium longum subspecies infantis: champion colonizer of the infant gut.
    Pediatric Research
    . 2015. 77(0) 229-235.
  2. Kunz C., Rudloff S., Baier W., Klein N., Strobel S.
    OLIGOSACCHARIDES IN HUMAN MILK: Structural, Functional, and Metabolic Aspects.
    Annual Review of Nutrition. 2000. 20: 699-722.
  3. Ádám V.
    A lipidek anyagcseréje - A szfingolipidek szerkezete és szintézise.
    In: Ádám V.(szerk.), Orvosi Biokémia. Medicina Könyvkiadó Zrt. Budapest. 2006. 206-207.
  4. Wang B.
    Sialic acid is an essential nutrient for brain development and cognition
    .
    Annu. Rev. Nutr.
    2009. 29: 177-222.
Fordította és összeállította:
Dr. Farkas Gyula
tudományos munkatárs