Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

A bélflóra elváltozásai előre jelezhetik a mogyoróallergiát

2023. szeptember 14.

A csecsemők bélflórájában és a bélcsatornájukban élő mikroorganizmusok által előállított metabolitokban bekövetkező változások korai indikátorai lehetnek a mogyoróallergia kifejlődésének – derül ki egy friss vizsgálat eredményeiből.

A bélflóra elváltozásai előre jelezhetik a mogyoróallergiát

A Icahn School of Medicine kutatói által végzett vizsgálatok új utakat nyithatnak meg a mogyoróallergiának, az ételallergia egyik egyre gyakrabban megjelenő formájának a megelőzésében és a kezelésében.

A 2023 augusztusában a Journal of Allergy and Clinical Immunology szakfolyóiratban megjelent közlemény egy olyan multicentrikus, longitudinális vizsgálat eredményeit összegzi, amely székletminták elemzésén alapul. Csecsemőkori és későbbi, gyermekkori székletminták elemzése alapján a kutatók képet kaptak arról, hogy milyen baktériumok népesítik be azoknak a csecsemőknek a bélcsatornáját, akik a későbbiekben (kb. 9 éves korban) mogyoróallergiások lesznek, és milyenek azokét a csecsemőkét, akik nem lesznek mogyoróallergiások néhány év múlva. Ilyen módon lehetővé vált annak a csecsemőkori bélflóra- és metabolit-mintázatnak a leírása, amely a későbbiekben a mogyoróval szembeni allergia kialakulásával kapcsolatban állhat.

Megállapítható, hogy kisebb fokú diverzitás jellemző a csecsemőkori bélflórára, ha a későbbiekben mogyoróallergia alakul ki. Továbbá a Clostridium-ok és a Bifidobacterium-ok, valamint metabolitjaik számában és mennyiségében is eltérések mutathatók ki a későbbiekben mogyoróallergiás, illetve nem mogyoróallergiás gyermekek bélflórája között.

Úgy tűnik, hogy a mogyoróallergia kialakulása valamiképpen a hisztidin metabolikus útjával áll kapcsolatban.

A citált közlemény szenior szerzője, dr. Supinda Bunyavanich, rámutatott arra, hogy „Az eredmények egy hatalmas lépést jelentenek annak a megértése irányába, hogy a bélbaktériumok és metabolitjaik miként alkalmazhatók korai indikátorként a mogyoróallergia kialakulásának az előre jelzésére. Mindez egyedülálló lehetőséget kínál potenciális preventív stratégiák fejlesztéséhez is.”

Dr. Bunyavanich azonban óva intett attól, hogy korai következtetéseket vonjunk le. "Noha rendkívül ígéretes tudni azt, hogy a bélflóra hatással lehet az allergiarizikóra, lényeges leszögezni, hogy a csecsemők/gyermekek bélflórájának a célzott megváltoztatására jelenleg nem adott a lehetőség. Ehhez további vizsgálatokra van szükség.”

Forrás

Chun, Y. et al. Longitudinal dynamics of the gut microbiome and metabolome in peanut allergy development. J Allerg Clin Immunol. 2023; doi.org/10.1016/j.jaci.2023.08.012.

Szerző:
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész