Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

A COVID-19 és bélflóránk összefüggéseinek nyomában

2021. április 12.

A COVID-19 és bélflóránk összefüggéseinek nyomábanA bélflóra az emberi szervezet fontos része, meghatározó hatása van immunrendszerünkre, amelynek 70 százaléka a bélben található. A bélflóra normál összetételét sok tényező megváltoztathatja. Az egész világon széles körben végzett kutatások bizonyítják, hogy a COVID-19 világjárvány is jelentős szerepet játszhat a bélflóra összetételének megváltozásában; így jelentős tünetekkel járó betegséget okozhat. Idős vagy komoly alapbetegséggel rendelkező embereknél csökken a bélflóra sokszínűsége, amellyel arányosan nő a COVID-19 fertőzés kockázata, súlyossága.

A bélflóra „zavarai” mind helyileg, mind távoli pontokon immunrendellenességekhez vezetnek, amelyek nemcsak a belekben, hanem más szervekben, például a tüdőben is gyulladásos állapotokat idéznek elő. A vírustámadás célpontjául szolgáló struktúrák sok helyen megtalálhatóak a szervezetben.

Kutatások kimutatták, hogy a probiotikumok képesek szabályozni a bél hámsejtjeinek immunrendszert befolyásoló „válaszait”. A COVID-19 által megtizedelt hasznos bélfajok helyreállítása egy új lehetőséget teremthet a betegség súlyosságának enyhítésére.

A COVID-19 és bélflóránk összefüggéseinek nyomábanA COVID-19 fertőzés hatására az immunrendszer gyulladást keltő anyagokat termel. A túlzott reakció („citokinvihar”) szöveti károsodáshoz, ún. sokszervi elégtelenséghez vezethet. A jótékony baktériumok képesek bizonyos gyulladást keltő anyagok szintjét szabályozni/csökkenteni hozzájárulva ezzel ahhoz, hogy megelőzhető legyen a citokinvihar.

Egy vizsgálat során bizonyították, hogy a probiotikum használat 2-3-szorosával csökkentette a vírushoz köthető légzőszervi fertőzés kialakulásának valószínűségét a kontroll csoporthoz viszonyítva. Fontos megjegyezni azonban, hogy nem mindegyik jótékony bélbaktérium rendelkezik vírusfertőzés megelőzését, kezelését támogató hatással!

Bizonyos Bifidobaktériumok vagy Lactobacillusok adása jótékony hatással vannak a szervezetre vírusos fertőzések esetén (néhány fontosabb: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus salvarius, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus bulgaricus).

Anélkül, hogy a COVID-19 elleni hatékonyság túlzott reményét keltenénk, megállapítható, hogy a bélflóra jótékony megváltoztatására irányuló stratégiák csökkenthetik a betegség súlyosságát.

Felhasznált irodalom:

  • Virus Res.2020;285:198018.
  • PloS One.2011;6
  • Front Immunol. 2019;10:1142.
  • Frontiers in Public Health. 2020.8,186
  • Viruses 2018;10(2):96
  • PLoS One.2013;8(10):e75368.
  • PLoS One.2017.12 (9):e0184976.
  • 3 Biotech.2021.1:1.
  • Microbial Pathogenesis.2020.148: 104452.
  • Frontiers in Public Health.2020.8:186.
Szerző:
Dr. Wacha Judit
klinikai főorvos, belgyógyász-gasztroenterológus