Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

A hüvelyi mikroflóra és a méhnyakrák kapcsolata

2022. november 24.

A címet egy idei, szeptemberi cikkből (1) kölcsönöztük, amely szerint „A hüvelyi mikroflóra egyensúlyának hiánya jelentős hatással van a méhnyakrák előfordulására és kialakulására. A patogenezis azonban nem teljesen tisztázott.”

Ennek ellenére sok evidencia támasztja alá a méhnyakrák és a HPV fertőzés közti kapcsolatot – valamint azt a tényt, hogy a HPV fertőzés mértéke és annak visszatérése jelentősen csökkenthető a hüvely természetes flórájának részét képező Lactobacillusokkal.

Mivel jelenleg nem állnak rendelkezésre standard gyógyszerek a humán papillomavírus (HPV) fertőzés kezelésére, ezért van fontos szerepük más terápiás megközelítéseknek is. Ezen vizsgálatok közül kiemelünk egy korai és egy friss vizsgálat eredményeit.

A hüvelyi mikroflóra és a méhnyakrák kapcsolata

Egy 2013-as vizsgálatban (2), arra keresték a választ, hogy befolyásolja-e a HPV fertőzés okozta precancerosus cervix léziók citológiáját a probiotikumok használata. A kontrollált, prospektív pilot vizsgálatban 54 nő vett részt, mindegyiküknél HPV pozitivitást és low grade intraepithelialis léziót állapítottak meg. Az értékelést PAP-kenetből végezték, 6 hónapos utánkövetéssel. A kísérleti csoport tagjai napi rendszerességgel fogyasztottak probiotikumot, míg a kontroll csoport ilyen kezelésben nem részesült. Az eredmények azt mutatták, hogy a probiotikumot per os fogyasztó csoport tagjainál kétszer akkora eséllyel (60% vs 31%) rendeződnek a cytologiai abnormalitások, mint a probiotikumot nem fogyasztók esetében. Kimutatták továbbá, hogy míg a kontroll csoport tagjainak körében csak 19%-ban szűnt meg a HPV pozitivitás, addig a kísérleti csoportnál ez 29%-ban történt meg.

A Medicine (Baltimore) szaklapban megjelent metaanalízis (3) célja volt, hogy a non-invazív kezelések hatékonyságát értékelje a HPV-fertőzésben és méhnyak-léziókban szenvedő betegeknél. Húszéves periódus alatt, 2000 áprilisa és 2020 áprilisa között megjelent prospektív és randomizált tanulmányok áttekintését végezték el a kutatók.

Eredmények: az értékelésbe tizenkét randomizált, kontrollált vizsgálatot vettek fel. A terápiás kezelések során interferonos, gyógynövény-alapú és a probiotikus kezelést alkalmaztak.

A metaanalízis eredménye azt mutatta, hogy a kísérleti kezelések egymástól kissé eltérő, ugyanakkor mindegyik esetben statisztikailag szignifikáns javulást mutattak a HPV kiürülési arányában a kontrollokhoz képest (összesítve RR = 0,71, p < 0,00001). A kezelési kategóriák szerinti alcsoportok eredményei alapján a legeredményesebb beavatkozás a probiotikumok esetében volt megfigyelhető. A kutatók következtetése szerint a kezelések eredményesek voltak, mind a HPV kiürülése, mind pedig a méhnyaki elváltozások regressziója jelentős volt.

Egy mostani vizsgálatban úgy találták (4), hogy a nőgyógyászati rákos megbetegedések esetén megfigyelt hüvelyflóra összetételének kiegyensúlyozása reális terápiás megközelítés lehet.

Például a Lactobacillus fajok fontos szerepet játszhatnak a behatoló kórokozók hüvelyhámhoz való tapadásának gátlásában azáltal, hogy csökkentik a pH-t, bakteriocinokat termelnek és kompetitív gátlást fejtenek ki. A kutatók szerint a hüvelyflóra optimális egyensúlya pre- és probiotikumokkal, valamint specifikus baktériumokkal állítható helyre, illetve tartható fenn. A bizonyítékok határozottan azt sugallják, hogy az egészséges hüvelyflóra képes „edzeni” a szervezet immunválaszát a különböző nőgyógyászati rákokkal szemben. Ezek a mikrobiom-moduláló eljárások potenciálisan hozzájárulhatnak az immunonkológiai terápiák fejlesztéséhez.

Kereskedelmi forgalomban többféle probiotikus hüvelyi készítmény érhető el, ezek közül az egyik (Gynophilus Restore) helyreállítja a Lactobacillus-egyensúlyt és magas beteg-együttműködést eredményez.


  1. Wei Wei Liang-Zhen Xie, Qing Xia, Yang Fu, Fang-Yuan Liu, Dan-Ni Ding, Feng-Juan Han The role of vaginal microecology in the cervical cancer J Obstet Gynaecol Res 2022 Sep;48(9):2237-2254
  2. Verhoeven, V., Renard, N., Makar, A., Van Royen, P., Bogers, J.-P., Lardon, F., Peeters, M., Baay, M., 2013. Probiotics enhance the clearance of human papillomavirus-related cervical lesions: a prospective controlled pilot study. Eur. J. Cancer Prev. 22, 46–51. Elérhető: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22706167/
  3. Ying Xiong, Liuyang Cui, Ce Bian, Xia Zhao, Xiaoli Wang. Metaanalízis. Clearance of human papillomavirus infection in patients with cervical intraepithelial neoplasia: A systemic review and meta-analysis . Medicine (Baltimore) 2020 Nov 13;99(46):e23155.
  4. Mohd Wahid Sajad A Dar, Arshad Jawed, Raju Kumar Mandal, Naseem Akhter, Saif Khan, Farah Khan, Sudisha Jogaiah , Ashutosh Kumar Rai, Ramandeep Rattan Microbes in gynecologic cancers: Causes or consequences and therapeutic potential. Semin Cancer Biol. 2022 Nov;86(Pt 2):1179-1189.
  5. Szerző:
    Dr. Bencz Zoltán
    tudományos munkatárs