Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

Ismeretlen ismerősök – a probiotikus baktériumok közti lényeges különbségekről

2019. március 29.

A probiotikumokról nagyon sokat tudunk, de vajon hány olyan különbséget tudnánk felsorolni a baktériumtörzsek között, amelyeknek valós élettani jelentősége van? Az alábbiakban olyan különbségekről számolunk be, amelyek lényeges szerepet játszhatnak a probiotikumok közti választásban. Ezek a különbségek mindenkit érintenek, ám a kismamák és az újszülötteik számára különösen fontos.

Ismeretlen ismerősök – a probiotikus baktériumok közti lényeges különbségekről

Fent: Bifidobacterim infantis (a kép illusztráció)

A Nutrients szaklapban (1) már régebben publikált vizsgálat az elsők között volt, amely erre a jelenségre felhívta a figyelmet.

Az már régen ismert volt, hogy – nagy általánosságban – a probiotikumok képesek többféle vitamin előállítására, így például K-vitamin és többféle B-vitamin (biotin, nikotinsav, folsav, riboflavin, tiamin, piridoxin, pantoténsav és kobalamin) előállítására, így nagy szerepük lehet bizonyos hiánybetegségek elkerülésében, illetve mérséklésében.

A Nutrients lapban publikáltak szerint a leggyakrabban használt probiotikus baktériumok között nagy eltérések vannak a vitamin-termelő képesség tekintetében. E szerint a probiotikumokban leggyakrabban használt Lactobacillus törzsek folsav-termelő képessége jellemzően kisebb, kivéve a L. plantarum törzset, amely para-aminobenzoesav jelenlétében képes folsav termelésére.

Ezzel ellentétben a Bifidobacterium törzsek közül kettő, a Bifidobacterium bifidum és a Bifidobacterium infantis kifejezetten magas koncentrációban képesek a folsav termelésére, míg a többi vizsgált törzs, a B. breve, a B. longum és a B. adolescentis valamelyest kevesebb vitamint termelnek.

(Érdemes megemlítenünk, hogy az említett Bifidobacterium törzsek – a B. adolescentis kivételével – a Protexin Restore és a Bio-Kult nevű készítményekben fordulnak elő.)

Mivel a folsavnak meghatározó szerepe van a várandós édesanyáknál a terhesség korai szakaszában (a fejlődő embrió gerincének kialakulásában), valamint a sejtek osztódásában, a fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék képzésében, az aminosav – és nukleinsav anyagcserében, valamint gyomor-bélrendszer nyálkahártyájának épségének fenntartásában, ezért a kutatások más törzsek irányában is intenzíven folynak. Ezek szerint (2) erőteljes folsav-termelő képességgel rendelkezik a Streptococcus thermophilus is, amely szintén a két fenti készítmény összetevői között szerepel.

A Bifidobacterium infantis jellemzően az újszülöttek és a csecsemők bélflórájának lakója, és - vitamintermelő képességén túl – az összes baktériumtörzs közül a legjobban képes hasznosítani az anyatejben lévő oligoszacharidokat. Ennek eredményeként ez a törzs mutatja a legdinamikusabb szaporodást anyatej hatására. Az újszülöttre nézve a legfontosabb következmények: az éretlen bélhámsejtekre nézve erőteljes gyulladáscsökkent hatást fejtenek ki, ezzel egyidejűleg csökkent a bélhám áteresztő képessége (3,4).

A Bifidobacterium infantis anyatejjel együtt erőteljesen visszaszorítja a székletben megjelenő Enterobacteriaceae családba tartozó baktériumok növekedését. Ide tartoznak az olyan ismert patogének, mint a Salmonella, az Escherichia coli, a Yersinia pestis, a Klebsiella és a Shigella törzsek.

Bifidobacterium infantis jelenlétében erőteljes lecsökken a nekrotizáló enterokolitisz veszélye (3).

A probiotikus baktériumok közül a Lactobacillusoknak is van számos (itt most nem részletezett) előnyös tulajdonságuk, és feltétlen helyük van a probiotikus baktériumok "fegyvertárában" azonban, bizonyos esetekben, így a folsav-termelő képesség tekintetében, az anyatej átalakító képességben, vagy a nekrotizáló enterokolitisz elleni fellépésben a Bifidobactérium infantis bizonyult a leghatékonyabbnak.

Éppen ez a sokféleség indokolja, hogy olyan, a humán bélflórát támogató baktériumkészítményt érdemes választani, amely többféle baktériumtörzset is tartalmaz, így képes alkalmazkodni a változó életkori igényekhez.

Felhasznált irodalom

  1. Maddalena Rossi, Alberto Amaretti, and Stefano Raimondi Folate Production by Probiotic Bacteria Nutrients. 2011 Jan; 3(1): 118–134
  2. Tarrah A, de Castilhos J, Rossi RC, Duarte VDS, Ziegler DR, Corich V, Giacomini A. In vitro Probiotic Potential and Anti-cancer Activity of Newly Isolated Folate-Producing Streptococcus thermophilus Strains. Front Microbiol. 2018 Sep 19.
  3. Underwood MA, et al. Bifidobacterium longum subspecies infantis: champion colonizer of the infant gut. Pediatr Res. 2015.
  4. Jena PK, et al. The effect of synbiotics Bifidobacterium infantis and milk oligosaccharides on shaping gut microbiota community structure and NASH treatment. Data Brief. 2018.
Fordította és összeállította:
Dr. Bencz Zoltán
tudományos munkatárs