Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

A probiotikumok hatása a sportolók egészségi állapotára

2021. március 23.

A probiotikumok hatása a sportolók egészségi állapotáraA COVID járvány miatt beszűkült szabadidős tevékenységek ráirányítják a figyelmet a mozgás és a sport fontosságára egészségünk megőrzése érdekében. A mindennapi életben is lényeges a különböző egészségügyi panaszok elkerülése, különösen igaz ez a sportolókra. A légúti és gasztrointesztinális fertőzések, hasi diszkomfort érzés, allergiás tünetek teljesítmény csökkenést eredményezhetnek, aminek következtében egy sportoló a versenyeken akár a dobogóról is lecsúszhat. Ennek elkerülésére olyan táplálékkiegészítőket szednek a sportolók, amik engedélyezettek az egészségük és teljesítményük fenntartásában. Ezen lehetőségek egyike a probiotikumok alkalmazása.

A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyek megfelelő mennyiségben alkalmazva egészségügyi előnyt biztosítanak a gazdaszervezet számára. Több széleskörűen tanulmányozott baktériumtörzs tartozik ezek közé: Lactobacillus, Bifidobacterium, Pediococcus, Leuconostoc, egyes Streptococcus, Bacillus és Enterococcus törzsek. Világszerte számtalan kutatás foglalkozik ezek jótékony hatásaival. 2019-ben egy összefoglaló cikk jelent meg az International Journal of Environmental Research and Public Health c. folyóiratban, ami 19, atlétáknál alkalmazott probiotikus készítmények hatásával foglalkozó közlemény metaanalízisét végezte el. A vizsgálati eredmények nem voltak egységesek, de általánosságban megállapították, hogy a probiotikumok javították az immunrendszer működését, a bélflóra összetételét, csökkentették a bél permeabilitását, a gasztrointesztinális panaszok hosszát, a légúti fertőzések gyakoriságát és súlyosságát. Az előnyös hatások törzs és fajspecifikusak, függenek a probiotikum dózisától, annak kiszerelésétől (por – kapszula – folyadék), az alkalmazás hosszától és a beteg szervezet reakcióitól. A probiotikum adása természetesen nem kompenzálhatja az élsportolók fokozott fizikai megterhelése, nem elegendő pihenése, vagy megszorító diétája miatt létrejövő hiányokat, de hozzájárul az egészségesebb állapot létrejöttéhez, annak stabilizálásához.

Hogyan hatnak a probiotikumok?

A hasznos bélbaktériumok a bélben megtelepedve csökkentik a bélnedv pH-ját, fokozzák a szekretoros IgA és mucin termelést, ami javítja a bél védekezőképességét, rövidláncú zsírsavakat és bakteriocin anyagokat termelnek, ezáltal kiszorítják a patogéneket. A Lactobacillusok aktiválják a T és B limfocitákat, növelik a citokin (IFN-γ, IL-10) szekréciót és csökkentik a proinflammatorikus citokinek (TNF-α, IL-6, IL-8) termelését. A probiotikumok a Toll like receptor-2 (TLR2) aktiválása révén serkentik a NF-κB utat és a veleszületett immunitást. Ezek jobb immunregulációt biztosítanak a sportolóknak.

Egy több probiotikus törzset (B. bifidum W23, B. lactis W51, Enterococcus faecium W54, L. acidophilus W22, L. brevis W63 és L. lactis W58) tartalmazó készítményről kimutatták, hogy a TLR2 mediálásával fokozódott a zonulin termelés, ami az epiteliális sejteket összekapcsoló fehérje. Ezáltal a bél epiteliális integritása növelhető volt.

A probiotikumok hatása a sportolók egészségi állapotára

Ugyanez a probiotikus kombináció enyhítette az erős fizikai terhelés kiváltotta triptofán hiányt, valamint javította a szerotonin hozzáférhetőségét, ami lényeges mediátora a bél-agy tengelynek. Vasquez és mtsai. igazolták, hogy a probiotikus készítmények alkalmazásával az antioxidánsok szintje is emelhető volt, a ROS (reactive oxygen species) neutralizálása, illetve a ROS képződés csökkentése révén. Ennek akár előnyös kardiovaszkuláris hatása is lehet. Ezt a L. rhamnosus IMC501 és L. paracasei IMC502 szuplementáció mellett figyelték meg. Többféle Lactobacillus és Bifidobacterium törzs együttes adásának hatására a bél endotoxin tartalma alacsonyabb lett, ami a bélpermeabilitás csökkenésével és a gasztrointesztinális panaszok enyhülésével/megszűnésével járt.

A probiotikumok hatása a sportolók egészségi állapotára Összefoglalva elmondható, hogy a probiotikumok rendszeres használata előnyösen befolyásolja az immunrendszer működését, csökkenti a fertőzések valószínűségét és enyhíti a hasi diszkomfort érzést. Többtörzses készítmény (például Bio-Kult 14 törzzsel) választása előnyösebb, mert a benne lévő jótékony baktériumok egymás hatását erősítik.

Fordította és összeállította:
Dr. Hidvégi Edit PhD.
gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, gasztroenterológus