Kedves Olvasónk!

Tekintettel a hatályos jogszabályokra, ezt a cikket teljes terjedelmében csak egészségügyi szakemberek érhetik el.

Ha Ön egészségügyi szakember akkor az „Egészségügyi szakember vagyok” gombra kattintva az Ön számára elérhető lesz a tartalom.
Amennyiben Ön nem egészségügyi szakember, kattintson a „Nem vagyok egészségügyi szakember” gombra, és ez a tartalom az Ön számára nem lesz elérhető.

Érdeklődők számára javasoljuk a protexin.hu tanulmányozását.

Támogatják-e a probiotikumok a testtömeg-kontrollt?

2023. január 19.

Állatkísérletek mellett humán vizsgálatok is igazolják azt, hogy a hízásban és a fogyásban is szerepet kap a bélflóra. Nemrégiben egy probiotikus törzs kedvező hatására mutattak rá humán vizsgálati eredmények.

Az intesztinális flóra és az elhízás közötti kapcsolat boncolgatása nagy múltra tekint vissza. 2006-ban Jeffrey Gordon és kutatócsoportja (Washington University, St. Louis) ismerte fel elsőként azt, hogy az elhízott és a karcsú egyének bélflórája eltér egymástól, és ha az elhízott személyek lefogynak, akkor az intesztinális flórájuk összetétele egyre inkább hasonlítani fog a sovány egyénekre jellemző bélflórához. Ilyen módon Gordon és mtsai. kutatásai lefektették azt a tényt, miszerint az energiaháztartás szabályozásában, és a következményes hízásban vagy fogyásban jelentős szerepet kap a bélflóra (1).

Támogatják-e a probiotikumok a testtömeg-kontrollt?

Az elkövetkező években a kísérletek és vizsgálatok tovább folytatódtak. Amennyiben elhízott emberek bélflóráját telepítették steril bélflórájú egerekbe, az egerek kövérek lettek, míg ha sovány egyének bélflóráját vitték át egerekbe, akkor az egerek sem híztak el (2). Bizonyítottá vált tehát, hogy a bélben élő mikroorganizmusok hatással vannak azokra a metabolikus folyamatokra, amelyek döntőek a hízás/fogyás vonatkozásában (1,2). Feltételezték továbbá, hogy bizonyos mikroorganizmusok adagolása kedvező hatású lehet a testtömeg szabályozásában.

Lactiplantibacillusok a testtömeg-kontroll szolgálatában

2021-ben állatkísérletesen igazolták azt, hogy a Lactiplantibacillus plantarum IMC 510 adagolása kedvező hatással van a patkányok testtömeg-kontrolljára (3).

Újabb eredményekkel bővült az ismeretanyag 2022-ben. Olaszországban végzett placebo-kontrollált humán vizsgálatok arra mutattak rá, hogy a Lactiplantibacillus plantarum IMC 510 szupplementációja (15 milliárd CFU naponta), 90 napos adagolást követően kedvező hatással van a testtömeg-kontrollra – férfiaknál és nőknél is. Mindez megmutatkozott a vizsgálatban résztvevők (n=19; 10 férfi, 9 nő) testtömegében, testtömegindexében (BMI), illetve derékkörfogatában. A 90 napon át tartó Lactiplantibacillus-adagolás átlagosan 3,4 kilogrammnyi testtömegcsökkenéshez vezetett, 4,3 centiméterrel lett kisebb a derékkörfogat és 1,15 kg/m2 csökkenés valósult meg a BMI-ben. Mindeközben nem történt szignifikáns változás a főbb laborparaméterekben (triglicerid-, összkoleszterin-, LDL- és HDL-szintek) (4).

Előbbiek alapján a jövőben mind az elhízás prevenciójában, mint annak kezelésében szerepet kaphatnak az említett, humán eredetű probiotikumok (4).

Forrás

  1. Turnbaugh, P., Ley, R., Mahowald, M. et al. An obesity-associated gut microbiome with increased capacity for energy harvest. Nature 2006;444:1027-31.
  2. Ridaura VK, Faith JJ, Rey FE, Cheng J, Duncan AE, Kau AL et al. Gut microbiota from twins discordant for obesity modulate metabolism in mice. Science. 2013;341(6150):1241214.
  3. Micioni Di Bonaventura MV, Coman MM, Tomassoni D, Micioni Di Bonaventura E, Botticelli L et al. Supplementation with Lactiplantibacillus plantarum IMC 510 Modifies Microbiota Composition and Prevents Body Weight Gain Induced by Cafeteria Diet in Rats. Int J Mol Sci. 2021;22(20):11171.
  4. Coman MM, Miorelli L, Micioni Di Bonaventura MV, Cifani C, Salvesi C, Amedei A et al. Effects of probiotic Lactiplantibacillus plantarum IMC 510 supplementation on metabolic factors in otherwise healthy overweight and obese individuals. J Appl Microbiol. 2022;133(3):1956-68.
Szerző:
Dr. Bencz Zoltán
tudományos munkatárs