2012. év cikkei

A funkcionális székrekedés és a probiotikumok kapcsolata
Mennyiben tehető felelőssé a bakteriális egyensúly megbomlása a funkcionális székrekedés kialakulásában?

Gasztroenterológia

A British Journal of Nutritionban megjelent tanulmány kimutatta, hogy a terhesség alatt meghízó nők bélcsatornájának mikrobiológiai képe különbözik azokétól, akik csak normális mértékben gyarapodnak.

Nőgyógyászat

A probiotikumok helye az evidencián alapuló orvoslásban
A bélben élő baktériumok száma tízszerese az emberi szervezetben található összes sejtszámnak. Ez a jelentős baktériumtömeg folytonos kapcsolatban áll a mintegy 400 m2-nyi gasztrointesztinális nyálkahártyafelszínnel, amely szervezetünk legfőbb immunszerve. Az egyensúly megbomlása súlyos, sokszor az egész életre kiható betegségekhez vezethet.

Probiotikumok

A probiotikumok kapcsán az egyik leginkább kutatott és evidenciákkal alátámasztott terület az immunrendszer erősítése. A hatalmas mennyiségű információ kapcsán egy kevéssé ismert és valóban meglepő tény, hogy az immunrendszer sejtjeinek 70 százaléka a bélben található.

Immunológia

A bakteriális vaginózis esetében leggyakrabban alkalmazott metronidazolos, clindamycines kezelés mellett a tenyésztést követő célzott antibiotikum terápia sikeres módszer, ám jól ismert tény, hogy ennek ellenére a fertőzés az esetek közel felében rendszeresen kiújul.

Nőgyógyászat

Probiotikumok és a terhesség
Az orvostudományban a terhesgondozás komoly kihívást jelent, hiszen az anya és gyermek sorsát megpecsételhetik a jó vagy rossz terápiás döntések.

Nőgyógyászat

Előnyösebbek a több törzset tartalmazó probiotikumok
Az European Respiratory Society 2010-es barcelonai konferenciáján Mario Cazzola professzor és munkatársai bemutatták annak a három hónapos klinikai vizsgálatnak az eredményeit, melyet a probiotikumok és az iskolás korú gyerekek egészsége közötti összefüggésék vizsgálatára folytattak le.

Probiotikumok